מטיילים עם כל החושים

מה לוקחים לטיול כזה:

קופסה (קופסת נעליים או פלסטיק)

מטפחת לקשירת העיניים

אפשר גם – דפים, עפרון ונייר דבק.

מומלץ לקחת גם זכוכית מגדלת.


יוצאים לטיול

מטיילים בשבילי המסלול ובוחרים מקומות יפים לעצירה בדרך. בכל "תחנה" כזו עורכים משימה, כל משימה מפעילה חוש אחר.

טיול זה מחדד את החושים וגורם לילדים (וגם להורים) לשים לב לדברים מרתקים שבדרך כלל לא חשים בהם במהלך טיול.


משימת חוש הריח

משימה זו אפשר לעשות רק אם מוצאים צמח ריחני מאד. אחד ההורים מחפש צמח בעל עלים ריחניים, למשל בשמורות רבות בארץ אפשר למצוא שיחי אזוב (זעתר) ומרווה. קוטפים כמה עלים – מבלי שהילדים יראו – וקורעים לפיסות קטנות כדי להגביר את הריח. נותנים לילדים להריח את העלים, ולמצוא בעזרת חוש הריח את השיח שממנו נקטפו העלים. הילדים מתרוצצים בשטח כמו כלבי גישוש ומרחרחים את השיחים. משימה מלהיבה ומשעשעת מאד.


משימת חוש הראיה

עוצרים במקום בו יש מגוון של צמחים. המשימה: לאסוף לפחות 4 צורות שונות של עלים (עגול, משונן, מאורך, עלה לב וכד')

אפשר לערוך תחרות – מי הראשון שמצליח במשימה? אפשר להדביק את העלים בעזרת נייר דבק שקוף על הדף שהבאנו. אפשרות אחרת: להניח כל עלה על הדף ולצייר סביבו בעיפרון את הצורה.


אם הבאתם זכוכית מגדלת תוכלו להמשיך למשימה נוספת בחוש הראייה – מי מגלה דברים מעניינים בעזרת זכוכית המגדלת? התבוננו מקרוב בגזעי העצים, בפרחים, בחרקים. הפתעות מובטחות!


משימת חוש המישוש

יוצאים לחיפוש-מישושי בעזרת הידיים. מחפשים דברים בעלי מרקמים שונים (אבן חלקה, אבן מחוספסת, אצטרובל, בלוט, נוצה, עלה, קונכייה ועוד).

את כל ה"מציאות" שמים בקופסה ויושבים סביבה. כל אחד בתורו עוצם עיניים (רצוי גם לכסות במטפחת) ומוציא חפץ מהקופסה. האם יצליח לנחש מהו בעזרת מישוש בלבד?


חוש השמיעה

מחפשים פינה שקטה, מעט מרוחקת מהשביל ויושבים. המשימה: לעצום עיניים ולשבת בדממה במשך דקה או שתיים. כשפוקחים עיניים כל אחד מספר מה הצליח לשמוע (רשרוש עלים, צעדי אנשים, ציוץ ציפורים). משימה מפתיעה וגם מרגיעה מאד…


מקומות מתאימים לטיול זה: חורשות או גנים שבהם צמחייה מגוונת.לדף טיולי-פעילות משפחתיים

שלח תגובה

חובה להיות רשום לאתר על מנת לכתוב תגובות.